Staiking – що це та як заробити ? Частина 1

Стейкінг (від англ. *stake* — «доля», «ставка») — це процес підтримки роботи блокчейна шляхом зберігання криптовалюти в криптогаманці або на спеціальній платформі (біржі, DeFi-платформі) для отримання винагороди у вигляді криптовалюти.

Процес стейкінгу передбачає розміщення (або «заморожування») криптовалюти для підтримки мережі блокчейна, генерації нових блоків та проведення операцій. Власник криптовалюти надає свої токени платформі або біржі на певний період (від 30 до 180 днів). За це власник отримує винагороду у вигляді токенів. Зазвичай винагорода виплачується в тій самій криптовалюті.

Інакше кажучи, стейкінг — це свого роду депозит, виражений у криптовалюті.

Процес видобутку криптовалюти та підтримки коректної роботи блокчейна називається **Proof-of-Stake** (PoS) — доказ долі. Тому стейкінг можливий лише для криптовалют, які працюють на протоколі PoS, наприклад: Kava, Cosmos, Ethereum, Near. Для Bitcoin цей формат неможливий, оскільки він працює за принципом *Proof-of-Work* (PoW) — *доказ роботи*. Це означає, що майнінг у Bitcoin здійснюється через роботу майнерів, а не через стейкінг.

Якщо й буде можливий стейкінг для Bitcoin, то, зазвичай, це не більше ніж 1%, і така можливість надається індивідуально платформою або біржею.

Існує кілька варіантів стейкінгу:

1. Фіксований стейкінг (Fixed staking, Locked staking)
У цьому варіанті власник надає свої токени в стейкінг або «заморожування» на фіксований термін. Це може бути від 30 до 180 днів залежно від біржі. Чим довший термін, тим вищий відсоток фіксованої винагороди.
Чи можна забрати токени достроково? Так, але якщо власник вирішить забрати токени до закінчення терміну, він отримає їх протягом 24-48 годин, але не отримає винагороду за весь період. (Наприклад, якщо токени заблоковані на 60 днів, а на 46-й день вирішено їх забрати, то нараховану 1 монету за залишкові 14 днів вже не буде отримано.)

2. Гнучкий (безстроковий) стейкінг (Flexible staking)
У цьому виді стейкінгу власники можуть вільно керувати своїми активами. Тобто цей вид стейкінгу не зобов’язує і не заморожує активи: власник може в будь-який момент забрати свої токени, не втрачаючи накоплену винагороду. Звісно, цей вид стейкінгу дає дуже низький відсоток винагороди. Також гнучкий стейкінг може періодично змінювати відсоток винагороди. Умовно кажучи, сьогодні USDT на стейкінгу дає 7% річних, а завтра цей відсоток може бути як більший, так і менший. Нагорода нараховується щодня.

3. Ліквідний стейкінг (Liquid staking, DeFi-staking)
У цьому виді стейкінгу заблоковані токени можуть використовуватися як застава для отримання кредиту або інших фінансових інструментів у сфері децентралізованих фінансів (DeFi).

У наступній частині ми розглянемо наочний приклад того, як і де стейкати монети, а також розберемо на прикладі, чи вигідно та чи варто стейкати свої токени.