Staiking – Частина 2

У попередній статті ми розглянули, що таке стейкінг та які існують його варіанти. У цій статті ми наочно розглянемо, як це працює і як на цьому можна заробити в довгостроковій перспективі.

Для початку стейкінгу вам потрібно придбати токени на біржі. Є проекти, які вимагають наявності певної кількості монет. Наприклад, Ethereum перейшов з PoW на PoS, і для того, щоб стейкати ефір, потрібно мати мінімум 32 монети. Інші проекти дозволяють стейкати від 1 токена і більше.

У випадку з Ethereum існують пули, куди користувачі, які не мають необхідної кількості монет, скидаються в один “котел”, і прибуток розподіляється порівну між усіма. Однак на нашу думку, передавати свої токени під управління іншим у вигляді пулів несе в собі ризик не тільки не отримати прибуток, але й не побачити своїх монет.

Далі, ви вибрали монету і починаєте стейкати на біржі. На біржах ця функція називається EARN. Тут є різні рівні і відсотки стейкінгу: гнучкий та фіксований.

Гнучкий стейкінг
Гнучкий стейкінг зазвичай дозволяє вам розморожувати монети в будь-який момент, при цьому зберігаючи отриману нагороду у вигляді токенів. Однак такі стейкінги, як правило, пропонують низькі річні відсотки.

Фіксований стейкінг
Це контракт на стейкінг на певний період (від 15 до 180 днів). Чим довший термін, тим вищий відсоток доходу. Якщо ви вирішите розірвати контракт достроково, пам’ятайте, що зазвичай монети можна забрати тільки через 24-48 годин, і при цьому нагорода за цей період не нараховуватиметься.

Який варіант обрати?
По-перше, не забувайте про диверсифікацію ризиків. Частину активів тримайте на гаманці, а частину — на біржі (наприклад, 30|30|40). Це допоможе знизити ризики втрати всіх активів, особливо враховуючи, що все, що зберігається на біржі, фактично належить біржі. (Якщо біржа “скамиться”, то з ймовірністю 80% ви не зможете забрати свої активи.)

По-друге, з токенами на біржі також можна розподілити активи, наприклад, 50% в гнучкий стейкінг і 50% в фіксований. Але на мою думку, це не обов’язково. Якщо ви холдер чи інвестор, ви будете довго в ринку, тому чим більше монет накопите, тим краще буде ваша ціна та обсяг. Стейкінг для холдерів — це чудова можливість отримати кращу ціну токена, тобто мати кращу точку входу. Як казав Роберт Кійосакі, найкраща ціна — це не ціна продажу, а ціна покупки.

Наглядний приклад
Ви купили на 100 доларів 100 монет (по курсу 1 = 1).

Протягом 3-4 років ви накопили ще 30% монет. Тепер у вас 130 монет, а сума ваших інвестицій залишається 100 доларів.

100$ ÷ 130 монет = 0,77$ за монету. Тобто по суті, ціна вашого активу, в який ви вклалися, становить 0,77 центів. А при початковій ціні 1$ і інвестиціях 100$, ви вже матимете 30% прибутку.

Звісно, в цих розрахунках ми не враховуємо поточний курс на ринку або загальну ситуацію на ринку, а лише показуємо наочний приклад, як стейкінг може покращити вашу позицію на ринку.

Висновок
Підсумовуючи, стейкінг — це пасивний дохід у вигляді криптовалюти. Якщо ви інвестор і плануєте тримати активи на ринку довго, то стейкінг — це те, що вам потрібно. Сьогодні дохідність у доларах може бути незначною, але на бичачому ринку ви зможете отримати ще більший прибуток.

Ризики включають волатильність цін, скам біржі (як це сталося з FTX), скам проєкту (як, наприклад, Terra Luna), а також не забувайте про важливість диверсифікації — розподіляйте свої активи між різними монетами.