Що таке стейкінг криптовалют і як на цьому заробити?

Криптоіндустрія пропонує велику кількість способів заробітку. Серед них не тільки торгівля криптовалютою та довгострокові інвестиції у неї, також є доступними статки за її видобуток. Стейкінг — один з варіантів такого видобутку.

З цієї статті ви дізнаєтеся, що таке стейкінг, який принцип покладено в його основу, які переваги він пропонує та на які ризики наражається.

Що таке стейкінг криптовалюти

Говорячи про те, що таке стейкінг, на початку варто зазначити, що це, як і майнінг, спосіб видобутку монет.

Стейкінг — це процес, в результаті якого монети певної криптовалюти блокуються у гаманці користувача. Блокування необхідно, щоб підтримувати стійкість та працездатність блокчейн-мережі, за допомогою якої функціонують монети.

Користувачі, що блокують свою крипту, отримують винагороду за стейкінг. Розмір винагороди залежить від великої кількості чинників, у тому числі від того, яку кількість монет надасть трейдер для підтримки мережі.

Докладніше про те, як працює стейкінг

Заробіток на стейкінгу можливий тільки для тих, хто має монети, мережі яких працюють на алгоритмі Proof of Stake PoS (доказ частки володіння).

Алгоритм консенсусу Proof of Stake розробив Санні Кінг, а першою криптовалютою, яка задіяла в мережі даний механізм, стала Peercoin (творці — Скотт Надаль і Санні Кінг).

Принцип PoS полягає в тому що перевіряти транзакції та генерувати нові блоки можна тільки тим користувачам (валідаторам), що заморозили для стейкінгу певну кількість криптовалюти. Кількість монет, необхідних для запуску ноди, яка відповідає за перевірку транзакцій та додавання нових блоків у блокчейн, варіюється залежно від вимог певної екосистеми.

Таким чином, валідатор — вузол у блокчейні, для якого застосовується алгоритм Proof of Stake:

  • використовує власний гаманець, наприклад, Trust Wallet, для того щоб заморозити свої монети;
  • перевіряє транзакції у блокчейні, аби переконатися, що вони є дійсними та не суперечать правилам екосистеми;
  • додають кожен новий блок у блокчейн;
  • отримують винагороду за стейкінг: монети за генерацію блоку та відсотки комісії.

Валідатори відіграють ключову роль у стійкості мережі криптовалют, які працюють на алгоритмі консенсусу Proof of Stake, а таких монет сьогодні чимало. Серед найвідоміших Ethereum 2.0 – перша версія екосистеми та криптовалюти працювала на алгоритмі Proof of Work, PoW. Також можна виділити Solana, Cardano, TRON, Cosmos. Звісно, криптовалют на алгоритмі Proof of Stake набагато більше. Головне при такому різноманітті — уважно поставитися до вибору активів і грамотно налаштувати валідатор для отримання прибутку від стейкінгу.

Переваги стейкінгу

Оскільки стейкінг — це спосіб видобутку криптовалюти, за яку ви отримуєте винагороду, про його переваги варто говорити в контексті порівняння з майнінгом. Традиційний майнінг переслідує ті самі цілі, що і стейкінг, але застосовує абсолютно інші підходи, наприклад, відрізняється алгоритм роботи. У випадку з майнінгом це Proof of Work, PoW (доказ роботи). Цей алгоритм консенсусу передбачає, що нові блоки генеруються в результаті кропіткої обчислювальної роботи, яка вимагає високих потужностей.

Порівнюючи алгоритми PoS і PoW, можна говорити про наступні переваги стейкінгу:

  • якщо для майнінгу потрібно вартісне обладнання, яке буде робити моментальні обчислення, то у стейкінгу достатньо придбати та заморозити криптовалюту. Відповідно, можна говорити про нижчий поріг входу;;
  • якщо майнінгу необхідні значні витрати енергії, які до того ж завдають серйозної шкоди навколишньому середовищу, то задля стейкінгу споживається мінімальна кількість електроенергії;
  • у порівнянні з майнерами, трейдери, задіяні у стейкінгу, мають більший вплив на прийняття рішень щодо блокчейну обраної монети;
  • у випадку з майнінгом потрібно добре розбиратися у блокчейн-технологіях, тоді як для стейкінгу вистачить простого уміння купувати та заморожувати криптоактив.

Також можна говорити про переваги стейкінгу в контексті його порівняння з Proof of Authority (PoA). Протокол PoA базується на доказі повноважень і застосовується переважно у приватних мережах. Його сенс полягає в тому що валіідаторами стають лише ті користувачі, які підтвердили свою репутацію та заслужили на довіру спільноти. У стейкінгу подібних обмежень немає.

Ризики стейкінгу криптовалют

Розповівши про те, що таке стейкінг та як він працює, маємо також зазначити пов’язані з ним ризики.

Найголовніша небезпека — падіння ціни активу. У випадку сильного обвалу навидь винагороди за стейкінг може не вистачити, аби покрити збитки.

Також ви можете стикнутися зі зломом платформи для стейкінгу, але сучасні майданчики ретельно піклуються про свою безпеку, тому ймовірність атаки не є дуже високою.

Рідкі, але можливі технічні збої у роботі смарт-контрактів, у яких ви заблокували свої активи (уразі DeFi стейкінгу).

Тим не менш, коли йдеться про стейкінг, плюси переважають над потенційними ризиками. Саме тому багато хто обирає отримувати зі стейкінгу пасивний прибуток.

Як розпочати стейкінг криптовалюти

Розібравшись, що таке стейкінг, багато трейдерів вирішують отримувати прибуток від нього, бо розцінюють цей вид діяльності як рентабельний для себе. Далі в них виникає питання, як перейти до стейкінгу.

Наступні рекомендації покликані допомогти початківцям, які вирішили вкластися у стейкінг.

Вибір криптовалюти для стейкінгу

Щоб стейкінг приносив прибуток, потрібно обирати криптовалюту, яка відповідатиме вашим фінансовим та технічним можливостям. Загалом, слід звертати увагу на наступні чинники:

  • ринкова капіталізація: чим вона вище, тим більше довіри має криптовалюта з боку інвесторів;
  • стабільний курс: чим нижчою є волатильність монети, тем менше ризиків щодо значних збитків;
  • поріг входу: наприклад, для стейкінгу Ethereum необхідно заморозити щонайменше 32 монети, що може бути для когось занадто обтяжливим внеском;
  • кількість стейкерів у блокчейні: чим їх більше, тим нижче процентні ставки. У той же час високий відсоток означає, що в стейкінг активу вклалося небагато криптоентузіастів, це ж свідчить про нижчу капіталізацію. Відповідно, зростають ризики.

Досвідчені інвестори рекомендують використовувати тільки ті свої активи, які є вільними, тобто ті, які уразі зниження загальної вартості криптовалюти не завдадуть значної шкоди вашому капіталу. Також радять регулярно диверсифікувати портфель. Це потрібно, щоб у випадку падіння ціни однієї криптовалюти можна було компенсувати збитки за рахунок інших, більш дохідних активів, задіяних в стейкінгу.

Вибір платформи для стейкінгу

Обираючи гаманець, наприклад Trust Wallet, або платформу, скажемо, Binance, на стейкінг, варто перевірити сервіс за принциповими параметрами.

У першу чергу слід з’ясувати, чи підтримує платформа або гаманець стейкінг у своєму функціоналі. Важливо, щоб майданчик підтримував стейкінг саме тих монет у якій ви хочете вкластися. Для ефективного стейкінгу більшості криптовалют підходять гаманці Trust Wallet або Ledger.

Ще один важливий аспект — процентна ставка. Переконайтеся, що у вас не буде збитків через занадто низький відсоток, який пропонує платформа.

Окрім винагороди, важливо дивитися на види стейкінгу, які пропонує гаманець, той же Trust Wallet або будь-який інший сервіс. Це може бути фіксований або безстроковий стейкінг. Якщо ви обрали заробіток у вигляді фіксованого стейкінгу, ви не зможете скористатися криптовалютою, доки не сплине заздалегідь зазначений термін блокування. Той, хто бере участь у безстроковому стейкінгу, може розблокувати свої монети у будь-який час.

Не менш принциповий критерій — мінімальний розмір депозиту. Уразі необхідності зробити внесок, який перевищує можливості вільних активів, краще утриматися від стейкінгу на платформі або в гаманці, які пропонують високий поріг входу.

Також варто перевірити відгуки про стейкінг-платформу. Для цього можна почитати думки на авторитетних ресурсах, таких, як CoinMarketCap, ознайомитися з коментарями на форумах та у соцмережах. Зверніть уваги на відгуки від експертів, які знайшли вразливості у коді програмного забезпечення стейкінг-майданчиків.

Застерігайтеся маловідомих платформ, які пропонують високий прибуток. Відсотки, що значно перевищують середній показник по ринку, можуть свідчити про те, що вигідна ставка — усього лише приваблива пропозиція шахраїв.

Делегований стейкінг (Delegated Proof of Stake)

Далеко не кожен утримувач цифрових монет має можливість бути валідатором, тобто перевіряти транзакції та генерувати нові блоки активу. Але навіть у цьому випадку ви можете заробляти на стейкінгу криптовалют. Користувачі можуть здати свої кошти в оренду обраним валідаторам (тут працює механізм Leased Proof of Stake, LPoS).

Утримувачі криптовалюти обирають валідатора, підключають гаманець, наприклад, Trust Wallet, до його сайту або додатку, вказують суму, яку хочуть делегувати для генерації блоків, підтверджують транзакцію. Далі валідатори за участю делегованих монет генерують нові блоки у мережі, за це отримують відсотки комісійних за транзакції, після чого розподіляють винагороду проміж учасниками лізингу. Періодичність виплат залежить від правил конкретного валідатору. На розмір винагороди впливає кількість активу, яку делегатор вклав у розвиток мережі.

Головна перевага делегованого стейкінгу — це низький поріг входу. Стандартній PoS затверджує валідаторів, лише після того як вони внесуть встановлену суму, менше якої інвестувати неможливо, тоді як LPoS висуває значно лояльніші вимоги щодо розмірів активу.

Моніторинг для заробітку на стейкінгу криптовалют

Моніторинг забезпечується комплексом сервісів та інструментів, що дозволяють відстежувати ефективність та безпеку активів, вкладених у роботу PoS.

Моніторинг дозволяє контролювати дохідність монет (комісії валідаторів, порівняння винагород), відстежувати стан безпеки (статус валідаторів у мережі, оцінка загроз та ризиків).

Ви можете здійснювати моніторинг, скориставшись такими сервісами, як StakingRewards, CoinMarketCap, Glassnode.

Заробіток на стейкінгу криптовалют

Щоб отримати від стейкінгу суттєвий прибуток, варто в першу чергу визначити, чи є він рентабельним саме для вас.

Розрахунок дохідності

Розрахувати, яку винагороду отримає стейкер, дуже просто. Потрібно кількість активу помножити на річну процентну дохідність (APY) та на часовий проміжок блокування, який вимірюється у роках.

Наприклад, ви блокуєте 20 Ethereum на рік при APY у 10%. Отже, розрахунок буде виглядати наступним чином: Дохідність = (20 ETH 10% 1) / 100. Підсумкова дохідність — 2 ETH.

Припустимо, що вам потрібно розрахувати дохідність з урахуванням комісії, що трапляється уразі делегованого стейкінгу, де валідатори знімають свої відсотки. Формула буде трохи складнішою. Наприклад, умови залишаються поточними, але комісія складає 5% від APY. У цьому випадку формула виглядатиме так: дохідність = (20 ETH (1 – 0.05) 10% * 1) / 100. Підсумкова дохідність — 1.9 Ethereum.

Уразі заробітку на криптовалюті з високою волатильністю розрахувати дохідність буде набагато складніше. Для такого розрахунку може підійти калькулятор стейкінгу, наприклад, StakingRewards Calculator або калькулятор сервісу CoinMarketCap.

Також необхідно враховувати прогнози експертів, проводити власний аналіз криптовалютної індустрії, погоджуючись на заробіток за допомогою стейкінгу та, звичайно, завжди пам’ятати про ризики.

Чинники, що впливають на дохідність стейкінгу

  • процентна ставка: її визначає протокол блокчейну, згодом вона може змінюватися;
  • комісії валідаторів;
  • термін блокування: чим він довший, тим вищою буде дохідність;
  • волатильність: курс криптовалют змінюється як в одну сторону, так і в іншу, що відбивається на статках стейкера, але не у криптовалюті, а у фіаті.

Реінвестування прибутку від вашого стейкінгу

Реінвестування — це стратегія інвестування, яка базується на принципі складних відсотків. Процес реінвестування працює наступним чином: ви одержуєте дохід зі стейкінгу, але, замість того щоб використовувати зароблені гроші для торгівлі, залишаєте ці частки криптовалют для подальшого стейкінгу у стейкінг-пулі, завдяки чому ваша позиція міцнішає. Результат — зростання винагороди без додаткових внесків.

Проте, вирішивши використовувати зароблені відсотки криптовалют для реінвестування, завжди пам’ятайте про волатильність ринку та про пов’язані з цим ризики.

FAQ

Що таке DeFi стейкінг?

Сутність DeFi стейкінгу полягає у можливості для стейкера блокувати свої кошти у смарт-контракті на блокчейні, при цьому в нього немає необхідності займатися самостійною валідацією.

Механізми, засновані на смарт-контрактах, дозволяють просто обрати стейкінг-платформу, наприклад, децентралізовану біржу, заблокувати монети в її пулі та регулярно отримувати пасивний дохід, який можна у будь-який момент вивести на власний гаманець. Перед участю у DeFi стейкінгу головне — дізнатися про процентну ставку, ознайомитися з відгуками про майданчик, а також переконатися, що у роботі смарт-контракту немає вразливостей.

У чому відмінність стейкінгу від майнінгу?

Головним чином майнінг та стейкінг відрізняються алгоритмом консенсусу.

Для майнінгу застосовується алгоритм PoW. Згідно з ним, майнери, аби додати у блокчейн новий блок криптовалют, розв’язують складні обчислювальні завдання.

Стейкінг криптовалют базується на алгоритмі PoS. Стейкерам для перевірки транзакцій та генерації нових монет потрібно заблокувати певну частину власних активів.

Звідти випливає наступна відмінність — фінансові та енерговитрати. Майнерам доводиться вкладати значні кошти в купівлю вартісних та енергоємних комп’ютерів. Стейкерам достатньо заблокувати криптовалюту в гаманці або на біржі. З цієї ж причини — суттєві витрати — стейкінг вважається більш доступним.

Які криптовалюти можна стейкати?

Таких криптовалют є чимало. Серед найпопулярніших:

  1. Ethereum 2.0;
  2. Solana;
  3. Cardano;
  4. Tezos;
  5. Cosmos;
  6. Binance Coin.

Які ризики пов’язані зі стейкінгом?

Стейкінг пов’язаний з такими ризиками, як волатильність курсу криптовалют, шахрайські схеми Staking-пулів, технічні збої у роботі смарт-контрактів, хакерські атаки на платформи, що надають послуги стейкінгу.

Як убезпечити свої криптовалюти в стейкінгу?

  1. Вкладайте в стейкінг тільки ті гроші, що можна втратити без шкоди для загального капіталу.
  2. Диверсифікуйте стейкінг-портфель, аби не перейматися через курс одного активу, а мати резервні криптовалюти, більш дохідні.
  3. Перш ніж довірити якомусь пулу або валідатору свої монети, ретельно перевірте інформацію про нього.

Висновок

Staking користується все більшою популярністю в розробників криптовалюти на блокчейні. Він має суттєві переваги перед майнінгом, а також вражає серйозним потенціалом до розвитку.

Перспективи стейкінгу

Staking може стати однією з найважливіших складових майбутнього криптовалютних екосистем. Чим більше проектів переходитиме на PoS, тим сильніше зросте попит на стейкерів, відповідно, збільшиться дохідність. Це, у свою чергу, спонукає бути оптимістичними щодо інновацій у даній сфері та фінансовій системі загалом.

Рекомендації початківцям

Хочете стейкати криптовалюту? Уважно вивчіть лист доступних монет і платформ, переконайтеся, що вам підходить такий вид заробітку. Ні в якому разі не вкладайте усі кошти в Staking, інвестуйте лише малу їх частку.

Також не ігноруйте диверсифікацію портфеля. І не слід, звісно, забувати про ризики.