Google представив новий чип для квантових комп’ютерів

Компанія Google представила новий квантовий комп’ютерний чіп, який, за її словами, здатний за п’ять хвилин обчислити рішення задачі, на яку у самого швидшого сучасного звичайного комп’ютера піде 10 септильйонів (10 з 24 нулями) років.

Новий чіп — це остання розробка Google у сфері квантових обчислень, що використовують принципи фізики часток для створення комп’ютера нового типу, «вражаюче потужного». Google стверджує, що його новий квантовий чіп, який отримав назву Willow, створений із застосуванням останніх «проривних» досягнень у цій галузі і «прокладає шлях до корисного, масштабного квантового комп’ютера».

Експерти, однак, зазначають, що поки що Willow — це в основному експериментальний пристрій. До практичного використання квантових комп’ютерів для вирішення реальних задач ще пройде багато років, і це вимагатиме величезних витрат.

Квантові комп’ютери використовують явища квантової механіки (квантову суперпозицію та квантову заплутаність), що значно збільшує здатність обробляти та передавати дані. Вони оперують не бітами, які можуть приймати значення 0 або 1, а кубітами (квантовими бітами), що мають значення одночасно і 0, і 1.

Очікується, що з часом квантові комп’ютери значно прискорять обчислення, необхідні в багатьох галузях сучасної науки — наприклад, при створенні нових ліків.

Хартмут Невен, голова лабораторії квантового ІІ Google, яка створила Willow, заявив, що новий чіп буде використовуватися в деяких практичних застосуваннях, але подробиць не розкрив. За його словами, чіп, здатний виконувати комерційні застосування, з’явиться не раніше кінця цього десятиліття.

Спочатку він буде використовуватися в моделюванні систем, у яких важливі квантові ефекти.

«Наприклад, це буде актуально при проектуванні реакторів ядерного синтезу, для розуміння роботи ліків і розробки фармацевтики, це буде важливо для розробки більш досконалих автомобільних акумуляторів і ще багатьох інших подібних завдань», — сказав він.