Раніше ми розглядали, як зберігати криптовалюти та які помилки не варто допускати. Тепер, маючи базові знання, давайте розберемося, з чого потрібно почати, і відповімо на найважливіше питання: де ж взяти гроші для інвестицій?
Не секрет, що більша частина грошей знаходиться в руках малого відсотка людей — найбагатших людей світу та інших мільйонерів. Звісно, що не всі вони народилися багатими. Багато з них, ймовірно, колись жили від зарплати до зарплати, не маючи ні спадщини, ні багатих батьків. Звичайно, є також багато молодих мільйонерів, яким ще не виповнилося і 30 років, і які досягли свого стану завдяки наполегливості, інноваційним ідеям, постійній праці і вірі в проекти, які в майбутньому принесуть багато грошей. Але більшість багатих людей стали фінансово незалежними не раніше 35 років, а то й після 40-45. Не було чарівної палички, яка б одним махом принесла їм багатство. Не всі є геніями, і далеко не в усіх є ідеї чи можливості будувати багатомільйонні бізнеси. Але починати з чогось треба, і головне питання — де взяти гроші?
Ми рекомендуємо інвестувати в першу чергу в себе і свої знання. Є багато книг з фінансової грамотності, в яких простими і доступними словами пояснюється, як правильно управляти своїми фінансами. Рекомендуємо звернути увагу на книги: «Найбагатша людина в Вавилоні» Джорджа Клейсона, «Гроші. Майстер гри» Тоні Роббінса, «Фактор Латте» Девіда Баха. Звісно, є й інші книги, але саме в цих ви знайдете прості приклади того, як накопичити багатство і досягти фінансової незалежності.
Важливо, і, мабуть, найголовніше — платити спочатку собі, а потім вже всім іншим. Це означає, що ви повинні відкладати хоча б 10% від своєї зарплати, і робити це відразу. Це основа, і більше нічого додавати. А що робити, якщо ваша зарплата недостатня? Книги, згадані вище, зокрема «Фактор Латте», дають відмінні приклади того, як змінити свої фінансові звички.
В першу чергу потрібно створити фінансову подушку — хоч вона буде й невеликою, але вона повинна бути. Лише після цього, ви можете почати інвестувати, використовуючи 50% від наявної подушки або гроші з майбутніх доходів.
Чому це так важливо? Тому що, як ринки, так і життя непередбачувані, і може статися що завгодно (війна, хвороба тощо). Ви не захочете опинитися в ситуації, коли треба буде продавати активи зі збитком, тому що гроші потрібні саме зараз, а фінансової подушки у вас немає…
Як ми вже згадували в попередніх статтях — багатіти потрібно повільно, але стабільно — це запорука успіху. Можливо, ви не станете мультимільйонером, але забезпечене життя і спокійна старість в майбутньому вам гарантовані, якщо горизонти ваших планів будуть не на кілька років, а на 10, 20 або навіть 30 років. Якщо почати накопичувати і інвестувати з 30 років, до 60 ви будете забезпечені прекрасною старістю.
Також варто пам’ятати, що більшу частину грошей не варто тримати готівкою, і тим більше в національних валютах. Краще зберігати гроші в твердих валютах (євро, долари). Звісно, з часом інфляція буде впливати і на тверді валюти, але це не буде так критично, по-перше, у порівнянні з національними валютами, а по-друге, у вас буде інвестиційний портфель, який приноситиме пасивний дохід.
Частину фінансової подушки можна зберігати у вигляді золота і срібла — ці активи вже неодноразово довели свою стабільність у довгостроковій перспективі.